Tapahtuma Interaktiivinen Tekniikka Koulutuksessa -konferenssi starts on 1. joulukuuta 2021 klo 10.00.00 +0200
Minne menee ja kuka johtaa koulutuksen ja kasvatuksen digikehitystä?
Paikka: AREENA-sali -
Ajankohta: 2.12.2021 11.15 - 12.15 (1 tunti)


CSC - Tieteen tietotekniikan keskus, Heide Tuula
Heide Tuula Hankepäällikkö  at CSC - Tieteen tietotekniikan keskus tuula.heide@csc.fi

Jyväskylän yliopisto, Hämäläinen Raija
Hämäläinen Raija Professori  at Jyväskylän yliopisto raija.h.hamalainen@jyu.fi

Luttinen Harri
Luttinen Harri Digikehittämispäällikkö  at Espoon kaupunki harri.luttinen@espoo.fi

OAJ, Jaakko Salo
Jaakko Salo jaakko.salo@oaj.fi 0415242370

Opetus- ja kulttuuriministeriö, Huttunen Tero
Huttunen Tero Erityisasiantuntija  at Opetus- ja kulttuuriministeriö tero.huttunen@minedu.fi

Tampereen yliopisto, Jarmo Viteli
Jarmo Viteli jarmo.viteli@tuni.fi 0500731237

Vantaan kaupunki, Lehto Kirsi
Lehto Kirsi DigiOne-hankejohtaja  at Vantaan kaupunki kirsi.lehto@vantaa.fi

Digitaalisuus on merkittävä osa koulutusta ja kasvatusta. Mielenkiintoista kyllä Valtion tarkastusviraston mukaan näyttää siltä, että koulutuksen digitalisaation kokonaisuutta ei johdeta systemaattisesti ja keskitetysti. Yksi tärkeä kysymys nostetaan kuntaliiton Mari Sjöströmin suulla: ”Mitä tapahtuu, jos jatkamme digitalisaation edistämistä monipolkuisesti ja pistemäisesti?

https://www.vtv.fi/app/uploads/2020/01/VTV-Yleissivistavan-koulutuksen-opetus-ja-oppimisymparistojen-digitalisointi-Kooste-sidosryhmien-nakemyksista.pdf

Tästä aiheesta keskustellaan Suomen johtavien koulutuksen ja kasvatuksen digihankkeiden edustajien kanssa:

  • Digivisio 2030 – Tuula Heide,  korkeakoulusektori

  • Digione – Kirsi Lehto, Yleiskoulu

  • eVAKA  - Harri Luttinen, Varhaiskasvatus

Mukana myös professori Raija Hämäläinen, Jyväskylän yliopisto, kehittämispäällikkö Tero Huttunen, opetus- ja kulttuuriministeriö.

Heitä haastaa mm. Jaakko Salo, OAJ ja Jarmo Viteli, Tampereen yliopisto.