Event Interaktiivinen Tekniikka Koulutuksessa -konferenssi 2019 starts on March 20, 2019 at 10:00:00 AM +0200
Innostu ilmiöoppimisesta - kokeile käytännössä.
21st century skills oppijalähtöisyys osallistava oppiminen
Location: Kavaljeeri -
Time: 3/22/19, 9:30 AM - 10:45 AM (1 hour 15 minutes)
Target group: Basic education: Subject teachers

Innostu ilmiöoppimisesta - kokeile käytännössä.
Asiantuntijaopettaja/tiiminvetäjä  at Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala, HKI jesse.jarva@edu.hel.fi


Autere Linn
Autere Linn Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki linn.autere@edu.hel.fi 040-8342312

Harjula Veli-Matti
Harjula Veli-Matti Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki veli-matti.harjula@edu.hel.fi 040-5943223

Jarva Jesse
Jarva Jesse Asiantuntijaopettaja/tiiminvetäjä  at Kasvatuksen ja koulutuksen toimiala, Helsinki jesse.jarva@edu.hel.fi 040-5539045

Laakkonen Jerkka
Laakkonen Jerkka Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki jerkka.laakkonen@edu.hel.fi 050-5879084

Nyblin Susanna
Nyblin Susanna Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki susanna.nyblin@edu.hel.fi 040-7482627

Salovesi Anne
Salovesi Anne Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki anne.salovesi@edu.hel.fi 050-5116758

Tolonen Tomi
Tolonen Tomi Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki tomi.tolonen@edu.hel.fi 050-5114019

Toroi Lotta
Toroi Lotta Asiantuntijaopettaja  at Kasko, Hki lotta.toroi@edu.hel.fi 040-5770276

Ilmiöoppimisen asiantuntijaopettajatiimi esittelee ja osallistaa kokeilemaan toiminnallisuuden, sekä käytännön esimerkkien kautta hyväksi koettuja metodeja monialaisten oppimiskokonaisuuksien toteuttamiseksi digitalisaation tukemin menetelmin. Toimintasessioon osallistuva saa ohjatusti ja monipuolisesti tutustua valitsemiinsa aihealueisiin esim. pelillisyyden, lisätyn- & virtuaalitodellisuuden, pilvipalveluiden, portfoliooppimisen ja uusimpien sovellusten käytön kautta, sekä keskustella pienryhmissä kokeneiden ilmiöoppimista työssään toteuttavien opettajien kanssa. Osana toimintaa asiantuntijaopettajat esittelevät ilmiöoppimisjaksojen suunnittelun ja toteutuksen tueksi suunnittelemaansa ilmiökorttipakkaa. (kts. Ilmiöoppimisen kortit)

Toimintasession toteuttavat opettajat edustavat laajasti kaikkia kasvatuksen osa-alueita aina varhaiskasvatuksesta lukioon. Esitys perustuu käytännön kenttätyössä toteutettuihin opetuskokemuksiin ja hankkeissa saavutettuihin tuloksiin. Toiminnallisuus toteutetaan jakamalla osallistujat yhteisen alun jälkeen kahdeksaan eri pisteeseen kiinnostuksen kohteittensa mukaisesti niin, että kukin osallistuva saa vaihtaa pisteestä toiseen useaan kertaan tutustuen näin monipuolisesti tiimimme jäsenten ydinosaamisalueisiin. Toteutuksessa korostuu sosio-digitaalinen yhdessäoppiminen, ilmiöoppimistyöskentelyn luonne, uusimmat välineet ja alustat oppimisympäristön laajentamiseksi, sekä korvaamattomat kokemukset opetuksen myötä- ja vastatuulista tavalla, jonka asiansa osaavat itsevarmat ekstrovettisyydestään tunnetut opettajayksilöt osaavat.